Menu

S výrobky, zhotovenými protahovacím trnem, se setkáváme každý den

0 Comment

Pro strojaře je protahovací trn jen jedním z mnoha výrobních nástrojů, a rozhodně takového člověka ničím nepřekvapí. Lidé, kteří se s tímto pojmem setkávají poprvé, jsou naopak mnohdy uváděni v úžas, neboť si dosud neuvědomovali, jak důležité a nezastupitelné místo ve výrobě protahovací trny zaujímají. Je to v podstatě jediný nástroj, s nímž lze zhotovit velmi složité tvary vnitřních otvorů. Ty mohou být i osově nesouměrné, mohou mít podobu ostrých hran pod různými úhly, mohou to být křivky atd.

cylindrická vložka

Drážky a vnitřní profily

Velmi častým produktem protahováků, jak se jim přezdívá, jsou různé vnitřní drážky v podobě mnohoúhelníků, čtvercových, obdélníkových, trojúhelníkových, lichoběžníkových či kulatých otvorů s výstupky pro vsazení per, rybinová vedení atp. Všechny tyto otvory by bylo prakticky nemožné nebo velmi obtížně proveditelné zhotovit jinými obráběcími nástroji, jako jsou frézky, brusné kotouče, vrtáky, výhrubníky a výstružníky.

klíč v zámku

Každý z vás má doma výrobek zhotovený protahovacími trny

Možná vám připadá, že se jedná výhradně o speciální výrobu ve strojírenském odvětví, která se týká automobilového či leteckého průmyslu, a že běžný smrtelník se s takovými produkty jen stěží potká v běžném životě. V zásadě máte pravdu, ale přece jen existuje něco, co každý z vás někdy držel v ruce, resp. drží v ruce každý den, když odchází z domu nebo se domů vrací.

Protahovací trn si můžete připomenout pokaždé, kdy odemykáte patentní zámek vašich dveří. Cylindrická vložka je totiž vyrobena právě tímto způsobem, stačí se zamyslet nad tím, jak složitý ve skutečnosti je takový zámek, přitom jeho cena je malicherná a je to natolik rozšířená věc, že ji lze považovat za samozřejmost. Zároveň si uvědomíte, kdybychom protahovací trny neznali a kdyby se jim nevěnovala dostatečná pozornost, jak obtížně bychom asi zabezpečovali svá obydlí před nezvanými hosty.