Menu

Plnospektrální LED žárovky snižují náklady na energii a poskytují zdravé světlo

0 Comment

Co přinesla lidem technologie LED

Úsporu energie – možná se k vám již donesla informace, že Evropská unie chystá velmi přísná, dokonce až razantní opatření ke snížení emisí oxidu uhličitého, a že se to promítne i v cenách energií. Podle odborných prognóz by mělo dojít ke značnému útlumu těžby hnědého uhlí a k pozastavení výroby elektrické energie v tepelných elektrárnách. Česká republika je dosud jedním z největších vývozců elektřiny, to se však může změnit, a jestliže se nepodaří včas vystavět další bloky jaderných elektráren v Temelíně a v Dukovanech, a zároveň lépe využít obnovitelných zdrojů, může se to promítnout v ceně elektřiny poměrně výrazně. Do budoucna tedy můžeme očekávat spíše nárůst regulovaných cen elektřiny, a tak se vyplatí snížit její spotřebu, a to i bez ohledu na hledání vhodného dodavatele na trhu, který operuje pouze s cenou neregulovanou.

LED žárovka

Energetické úspory přináší moderní spotřebiče s energetickou třídou „A“ a také úsporné zdroje světla. V některých domácnostech stále ještě svítí wolframové žárovky nebo klasické zářivky a ty lze nahradit LED žárovkami, zářivkami, pásky, panely a směrovými reflektory. https://www.goled.sk/led/reflektory/vonkajsie/ Výhodou této technologie obecně je vysoký výkon a velmi nízká spotřeba elektřiny a mnohem delší životnost ve srovnání s obyčejnými žárovkami či zářivkovými trubicemi.

Zdravé světlo – výhodou je také možnost zvolit odpovídající barvu (odstín) bílého světla dle prostředí, kde se zdroj světla nachází. Teplé barvy se hodí k odpočinku, studené a neutrální do prostor, kde je vyžadována dostatečná pozornost, jako jsou psací stoly, dílny, schodiště, vestibuly a chodby. Existují také tzv. plnospektrální zdroje, odpovídající přirozené barvě spektra denního slunečního záření, což je pro lidský zrak naprosto ideální.

LED halogen

LED žárovky neobsahují žádné toxické kovy, kvůli nimž by byla nutná zvýšená opatrnost při jejich manipulaci a likvidaci odpadu. Vysloužilý výrobek patří do běžného elektroodpadu. Kryty LED zdrojů jsou vyráběny z plastu a není třeba panikařit při jejich rozbití, jak tomu bývá při poškození skleněné zářivkové trubice nebo žárovkové baňky.