Menu

Epidurální anestezie – ano či ne?

0 Comment

Porod je bolestivý. O tom si již zřejmě nikdo nedovolí polemizovat. Medicína se ale za století posunula natolik, že lékaři dokáží porodní bolesti úspěšně tlumit. Většina žen si ale klade otázku, zda bolest nechat utlumit či se bolest snažit překousnout a rodit „přirozeně“. Nejdříve se v článku podíváme na faktografické údaje o tomto způsobu anestezie.
Epidurální anestezie se používá v porodnictví k tišení bolesti během porodu. Poprvé byla použita na přelomu 19. a 20. století. Tišení se provádí zavedením katetru do epidurálního prostoru při současném lokálním umrtvení lidokainem.
matka na sále
Efektivní působení epidurálu je nezpochybnitelné, to ovšem neznamená, že se nevyskytují také negativní účinky a následné komplikace.
Mezi výhody použití tohoto způsobu anestezie patří:
·         Snižování intenzity kontrakcí
·         Zvýšená funkce střev
·         Látka se nemísí s krví dítěte
·         Pomáhá k uvolnění rodičky
 
Přes všechny pozitivní efekty by bylo naivní si myslet, že ačkoliv je látka velmi účinná, nemá negativní účinky a nemohou se objevit další komplikace.
Jednou z nevýhod, která je většinu žen od užití odrazuje je, že vysoké procentu porodů, u kterých byl epidurál použit končí císařským řezem, ke kterému se ženy nechtějí uchýlit. Mezi další možné komplikace je alergická reakce na podanou látku. Další rodičky popisují nemožnost močit, bolest hlavy a těžkost nohou, výjimkou není ani bolest v místě vpichu katetru.
Shrnutím lze říci, že rizika epidurální anestezie jsou pro novorozence téměř nulová, ale pro rodičku už to neplatí.
narozené dítě
Komplikace využití tohoto způsobu sice nejsou příliš časté, ale rovněž nejsou výjimkou. Epidurál také nemůže vzít každá rodička – to platí zejména pro pacientky se sníženým krevním tlakem a nějakým typem krevní nebo kožní infekce, dále pro pacientky s alergií na anestetika nebo problémy se srážlivostí krve. Je proto nutné vždy možná rizika probrat s lékařem a zvážit pro a proti.